Сметната палата: "Над половин милиард лева от фонда за безопасност са неизползвани"

  22.06.2026 14:13

България продължава да е сред държавите с най-висока смъртност по пътищата в Европейския съюз, въпреки че във Фонда за безопасност на движението са натрупани над половин милиард лева. Това показва одит на Сметната палата за периода 2021 - средата на 2025 г., който поставя сериозни въпроси за управлението на средствата и ефективността на мерките за ограничаване на пътния травматизъм. Към юни 2025 г. във Фонда за безопасност на движението са налични 523,4 млн. лева. Средствата се формират основно от глоби, наложени чрез автоматизирани системи за контрол на движението. За последните четири години и половина във фонда са постъпили 428 млн. лева, но са изразходвани едва 125,1 млн. лева. Причините за натрупването на средствата са административни проблеми, забавени и прекратени обществени поръчки, както и ограничени възможности за кандидатстване на общини и други организации. Одиторите предупреждават, че заради инфлацията реалната стойност на натрупаните средства вече е намаляла значително. Ако сегашният модел на управление се запази, неизползваният ресурс може да достигне 873 млн. лева до края на 2028 г. И още: Оказва се, че голяма част от средствата не се използват по предназначение. 38% от целия капитал се изразходва за мерки срещу пътната безопасност. А ето и обратните примери. 67,3 млн. лева или 54% от парите са похарчени за дейности с косвен ефект, включително закупуване на автомобили. 10,2 млн. лева са използвани за разходи без връзка с пътната безопасност – ремонти на сгради на МВР, климатици, служебно облекло, компютърна техника, канцеларски материали, семинари и конкурси като „Пътен полицай на годината“. 4 милиона лева от парите са послужили и за основен ремонт на дирекцията на полицията в Силистра.