Община Враца отчете приходите и разходите от над 80 фестивала, които успешно реализира през изминалата 2025 г., с амбицията да се превърне във фестивална столица. Около 309 500 лв. са генерираните приходи от билетните концерти и тематичните дни. Темата започна в местния парламент, където поискаха отчетност за всички събития през годината.
Още на декемврийската сесия на местния парламент във Враца бе отправен въпроса какви са приходите и разходите за провеждането на 82 фестивала с идеята Враца да се превърне във фестивална столица. Въпросът в края на декември зададе Томас Петров.
архив от 16.12.2025
Томас Петров - общински съветник от МК "ВМРО-БНД"
Не безизвестните панаири и фестивали във Враца, общината има ли готова разчетна сметка, която да покаже на гражданите какъв е крайния извод?
По правилник устен отговор бе даден месец по-късно, а именно на януарската сесия.
архив от 27.01.2026
Калин Каменов - кмет на община Враца
За съжаление трябва да си признаем, че се надценихме малко, защото желанието да превърнем Враца във фестивална столица некореспондира с възможностите. Цялата тази организация беше изнесена от шепа хора. И независимо от това, че инвестирахме доста средства, успяхме и една част от тях да реинвестираме.
И така за 82 фестивала бяха осигурени около 2,5 млн. лв., от тях 1,7 млн. от националния фонд "Култура" и 800 хил. от общината.
Разходите за Rewind Vratsa са 300 хил. лв., генерира приход близо 1/2 - а именно 141 179 лв. Bounce in Vratsa и Стария Криско са излезли на стойности 360 хил.лв., а реализира приход от 92 800 лв. Golden Trompet възлиза на стойност 570 хил.лв., а генерираният приход е едва 75 506 лв. Освен това тематичните дни струват на общината 160 хил. лв., но не е посочен приход. Общата картина показва, че само билетните концерти са на стойност 1 230 000 лв., а приходите от тях са 309 485 лв., които се оказват че са похарчени, т.к. приходите от Rewind Vratsa са отишли за фестивала Леденика, а приходите от Bounce in Vratsa и Стария Криско за коледната и новогодишна програма. А само с част от най-малкия приход на Golden Trompet ще бъде финансиран тазгодишния цветен фестивал.
Същият въпрос за план-сметката относно фестивали 2025 във Враца е зададен и на следващата сесия, а именно януарската.
архив от 27.01.2026 г.
Кирил Кунгалов - общински съветник от ПП-ДБ
Каква е възвращаемостта на инвестицията на въпросната фестивална дейност за м.г. Доколкото си спомням гласуваме мисля 1 млн. лв. повече за културна дейност, която вие искахте да инвестирате в тези фестивали с основната одея, че с част или всички приходи да се инвестира сектор спорт. Тази инвестиция от 1 млн. лв. в културна дейност каква възвръщаемост има в реални цифрови размери.
На февруарската сесия устен отговор даде зам.-кметът Цветан Стойчков, който обаче каза, че билетните събития са три, за разлика от отговора през януари, когато бяха споменати 4 такива.
Цветан Стойчков - зам.-кмет на община Враца
През 2025 г. община Враца реализира разширен културен календар от общо 82 събития. Всички са със свободен достъп, с изключение на три от тях. И общият размер на приходите от билети възлиза на 309 485 лв.
От общината отчитат още допълни приходи от наем на общински площи, съпътстващи дейности съгласно нормативната уредба, около 100 хил. туристи и пълна леглова база. Тук обаче не е посочен генерираният приход. И още от сумата за фестивалите, общината е закупила техника за провеждането на събитията. Освен това се разработва платформа с информация за културните мероприятия, туристически маршрути и леглова база за туристи в подкреп на местния бизнес.
Кирил Кунгалов - общински съветник от ПП-ДБ
Не съм удовлетворен от отговора, защото ни беше презентирана идеята, че първо като дадем 1 млн. за култура повече, ние ще си ги върнем. Може да си върнете запасите от заседанието и изказването на Каменов. 300 хил. лв. на базата на 1 млн. е много ниска възвръщаемост. И второ като ги влеем в културно мероприятие след това с тях ще финансираме част от спортни дейности. Нищо от това не се случи. Не съм, удовлетворен от отговора и това е една от причините да гласувам против бюджета който предложихте.
В отговора на януарското запитване от общината посочват, че местната власт не е на загуба от реализираните фестивали, а точно обратното и благодарение на добрата организация, комбинираното финансиране, а именно 1,7 млн. от националния фонд култура и 800 хил. лв. общински средства и реинвестирането, ще бъдат осигурени над 300 хил. лв. през тази година, които ще бъдат насочени изцяло за инфраструктура.

