България се присъедини към Борда за мир под патронажа на САЩ и президента Доналд Тръмп. Документът беше подписан от премиера Росен Желязков по време на форума в Давос. Предстои ратификация от Народното събрание, като правителството подчертава, че страната ни не поема финансови ангажименти. За върховен представител за Газа е определен Николай Младенов. А новината бе посрещната с остри критики от опозицията.
Премиерът в оставка заяви, че България не е ангажирана с финансов ангажимент, влизайки в пакта.
Росен Желязков – министър-председател в оставка
Още следващата седмица ратификационен проектозакон ще бъде внесен в НС, за да се получи одобрението и да влезе в сила това присъединяване. Държа да подчертая, че за България няма финансов ангажимент. Нашето участие е изцяло доброволно и се оценява подобаващо както от САЩ, така и от международната общност.
А новината за присъединяването към Борда за мир бе посрещната с остри критики и нарочен брифинг от страна на „Да, България“.
Божидар Божанов – ДБ
Смятаме, че това е едно грешно, неадекватно и опасно действие на това правителство, което вече е загубило легитимност да взема такива решения. Това не е просто едно решение. Това е пробив срещу общата политика на ЕС. Това, че България се превръща в пореден Троянски кон и застава заедно с Орбан единствена от останалите европейски държави там е много тревожно. Тревожно е, защото останалите държави там са Беларус и държави с авторитарни режими. България не следва да има място там, особено преди това да бъде обсъдено и да бъде взета обща позиция на ЕС.
Мястото на България трябва да бъде в сърцето на Европа и Европа трябва да бъде единна, смятат от формацията.
Божидар Божанов – ДБ
Използвам възможността да поздравя Николай Младенов за неговата работа и позицията която заема. Но този казус, този Съвет не е само Газа, той е заявка за нещо много повече и това не може да бъде решение взето от отиващо си правителство без никаква консултация с парламента.
Ивайло Мирчев – ДБ
Пеевски е под тежки санкции от САЩ и това, което той много иска, е да се сложи на Тръмп. И сега „барбар Петко с мъжете“ българския премиер отишъл да се снима там – забележете, единствените две държави, това са двете най-бедни държави в ЕС, които са на тоя съвет на Тръмп. Забележете и друго: президента Радев, който все още е президент, не предприема никакъв ход по този повод. Най-обвиняваният в случая и най-подозиран за ролята на Троянски кон. Прави го Бойко Борисов с неговото правителство, по искане на Делян Пеевски.
Вчера Министерски съвет е дал мандат на премиера за присъединяването на страната ни към Борда.

