Борбата с тротинетките: Редица общини взеха мерки, но неефективни?

  27 юни

Община Монтана е поредната, която въведе строги правила и санкции срещу движението с тротинетки в централната градска част, паркове и тротоари. Нарушителите могат да бъдат глобени до 500 лева. Същото направи и Враца миналата година, но управляващите тротинетки, въпреки глобите не намаляха. В същото време на преден план излиза темата, до колко всъщност контролиращите органи от звено инспекторат действат законно. Калин Иванов, Венета Николова и Антон Борисов работят по темата. 

277 инцидента с тротинетки за 2024 година в цялата страна. Седем души намериха смъртта си след тях. Въпреки това тази година опасните маневри продължават. 

На този фон: От началото на годините редица местни парламенти взеха решение да спрат придвижването с превозните средства в централните зони на градовете. Такова решение взе и общинския съвет във Враца, а от началото на май досега са глобени над 100 души и са иззети над 20 тротинетки. Въпросът е има ли право звено инспекторат да го прави?

Ирина Иванова, общински съветник:
"Задържат се малки деца. По какви правила ? Не знаем! 20 минути детето не може да се отклони от мястото, на което е спряно с тротинетката. Пише, че тази разпоредба 24, която съм горда, че не гласувах, имало заповед на кмета. Никой не е запознат. Не сме запознати и по какъв регламент функционира въобще бюджетното звено "инспекторат". Това е протокол за изземване на ППС. Ама изземва ли се? Пише всъщност, че се предава доброволно. Детето било в добро психическо състояние! Как се установи? Въпросът ми е по какви правила работи този инспекторат, защото ние такива правила не сме гласували? Служителите имат ли квалификация за работа с деца и имат ли право да събират чувствителни данни от хората?" 

Все въпроси за сега без отговори. В същото време Монтана прие подобни промени в общинските наредби с идеята да се преборят с тротинетките. 

Д-р Иванка Делева, общински съветник от ДПС - НН:
"За нас е много важна тази докладна защото се предполага се, че ще се намалят тези нарушители защото те не знаят Закона за движение по пътищата, в същото време се движат наравно с останалите." 

Контролът по измененията е възложен на звеното за "Градска мобилност". Или иначе казано, всички онези хора със светлоотразителни жилетки, които Ви продават билети за синята зона. 

Д-р Иванка Делева, общински съветник от ДПС - НН:
"Трябва да има и заповед на кмета, който да им вмени тази функции. Надявам се да има резултат. Ще го следим, вие също ще ни помагате." 

В курортното градче Вършец цялата отговорност за безразсъдното каране на тротинетки носи местната полиция. 

Иван Димитров, директор на РУ - Вършец:
"Санционирани има от м. май до днешна дата са съставени 18 предупредителни протоколи, 25 наложени глоби по фиш и 14 акта за установяване на административно нарушение. Превенцията е най-важната. Има ли превенция, обяснява ли се кое е правилно на децата, съм сигурен, че инцидентите ще намалеят." 

А хората, които със страх вече се движат по тротоари и улици са категорични. 

Радка Иванова, жител на Вършец:
"Трябва напълно да се спрат електрическите тротинетки. Защото много деца изгинаха, ми се струва." 

Юлия Христова, жител на Вършец:
"Безобразно е! Постоянно колелета тротинетки, тука по пешеходната зона, не е приемливо това." 

Според законодателството тротинетките не подлежат на регистрация. Държавата обаче обмисля за в бъдеще това да се промени. 


Коментари
OK
OK