Продължава тенденцията бизнесът да търси и да не намира квалифицирана работна ръка. Във Враца въпреки, че безработицата е под средната за страната, десетки фирми и институции не намират подходящите хора.
По последни данни на агенцията по заетостта, от младите хора на възраст до 29 години 13 на сто търсят препитание във Врачанско. Мартин обаче е един от малкото младежи, намерил първата си работа.
Мартин Цонков, жител на Мездра:
"Опитвам се в едно кафе да се вкарам да работа. За сега съм пробно там."
Младият мъж обаче учи компютърно програмиране, но не намира работа по специалността си. Анелия пък живее със семейството вече 20 години в Испания. Разказва ни, че и там има подобен проблем, но държавата позволява и непълнолетните да работят. Синът й, който е на 16-години вече е започнал работа.
Александър, работник в Испания:
"Имаш ограничения разбира се. Можеш само до 10 часа да работиш, не трябва само следоебд."
Анелия, майка на Александър:
"Това според мен е много добър старт за живота, който го очаква. Те трябва да знаят, че вече не са деца. Животът на възрастните е по-различен и ако искаме да вървим и прогресираме, трябва да се научим да уважаваме."
Боян Иванов е собственик на сладкарница във Враца. Признава, че се е сблъсквал с липсата на квалифицирана работна ръка.
Боян Иванов, собственик на сладкарница във Враца:
"Справяме се за сега, но сме имали периоди, в които просто седиш без кадър. Най-трудната задача е да си намериш постоянен човек и да е сериозен. Има хора, които идват днес и утре не идват и ти се изправяш на нокти. Не знаеш ще има ли утре работник или не."
Не са малко и кандидат - работниците, които първо питат за заплатата, споделя Боян.
Боян Иванов, собственик на сладкарница във Враца:
"Това е много странен въпрос, защото за да дадеш, трябва да видиш за какво ги даваш тия пари, дали си подходящ и ги заслужаваш."
А работещите казват - работа има, за този, на който му се работи.
Бойка Василева, жител на Враца:
"Аз поне смених три професии така, че... Даже като по-млада от врата на врата си намирах. Няма проблем с това."
Анелия, майка на Александър:
"Не смятам, че няма работа, по-скоро хората се извиняват. Който иска да работи, намира начин."
От началото на годината до края на април в бюрата по труда в област Враца са заявени общо 1814 свободни работни места. На този фон миналата година след закриването на завод в Мездра, 900 души останаха без препитание. От дирекцията обаче констатират, че не се забелязва сериозно търсене на нова работа, чрез институциите.