Държавният глава Румен Радев изрази пълната си подкрепа към председателя на заличения от властите в РСМ български културен клуб Люпчо Георгиевски. Припомняме, че той получи едногодишна условна присъда за ксенофобия, расизъм и разпространение на расова омраза по електронен път, чрез цитати на Иван Михайлов – деец на българското националноосвободително движение в Македония и лидер на ВМРО.
Румен Радев изрази удоволствието си от посещението на Георгиевски на „Дондуков“ 2. И изтъкна, че президентската институция е била първата у нас, която е приела него и съратниците му по време на поредните репресии.
Румен Радев – президент на РБ
Когато срещу българските културни центрове се стреляше, когато те се палеха, когато техните активисти се прибиваха. Но същият този съд не заведе никакво обосновано дело срещу явните извършители. Което е ясен показател за благосклонното, мълчаливо – подкрепа няма да кажа, но отношение на властите на РСМ към антибългарските прояви. Моята подкрепа към Люпчо Георгиевски остава неизменна, като позиция на институция, която първа повдигна въпроса за правата на българите в Северна Македония. Която постави този въпрос на нашите европейски партньори и институции. Която издигна тезата за другите международни институции, за осветяване и недопускане на манипулации и дискриминация спрямо българите в Северна Македония и спрямо България. За да не ставаме свидетели отново на такива скандални проекти на доклади, като този на Европейския парламент за подготовка на членството на РСМ в ЕС.
Радев нарече „абсолютно недопустими“ делото срещу Люпчо Георгиевски и антибългарските изяви на властта в Република Северна Македония. Президентът предупреди, че в ход още по-абсурдно обвинение срещу него. И призова българските политици и институциите за активна подкрепа на председателя на заличения културен клуб и на всички българи в Северна Македония. Самият Георгиевски благодари за подкрепата на държавния глава.
Люпчо Георгиевски – председател на клуб „Иван Михайлов“
В днешно време да те съдят като българин в Македония за мен е чест. А още по-голяма чест е, че съм ванчомихайловист. Тепърва ще започнем да даваме гласност на проблемите си навсякъде в Европа. Ще подаваме жалби, ще пускаме писма ноти за всеки проблем, който се случва в страната ни. Пътят на Република Северна Македония към Европа минава през спазване на човешките права, а в РСМ правата на българина се граничат с нулата.
Подкрепа от страна на българското правителство и институциите за Люпчо Георгиевски изрази и външният министър Георг Георгиев, който по-рано през деня също се срещна с него.