В програмата за управление кабинетът заложи 100 приоритета

  14 май

Кабинетът „Желязков“ отчете свършеното до момента и представи програмата си за управление до края на мандата. Правителството набеляза 100 приоритета за следващите 4 години и изрази очаквания да бъдат постигнати над 200 от целите, които са си поставили. Следват подробностите.


Като най-бързо приетата програма през за 15 години. Така премиерът Росен Желязков описа управленската програмата на неговия кабинет по време на представянето на отчета за свършеното до момента.

Росен Желязков - министър-председател на България
"Правителството прие своята програма за управление за 4-годишен период на 24 февруари 2025 г., но за да може да се акцентира върху по-любопитната страна бих казал, че това е най-бързо приетата програма за последните 15 години, 38 дни след избирането на правителството."

При разработването коалицията се е ръководила от това да се подобри качеството на живот на хората. Водещ приоритет е бил и интеграцията на страната ни в еврозоната. 

Росен Желязков - министър-председател на България
"В програмата ни има 100 приоритета. В резултат на изпълнението на програмата се очаква да бъдат реализирани 257 дефинирани цели, чрез изпълнението на 710 мерки"

След 4 години на политическа нестабилност и обществено разделение, ролята на правителството е цитирам "да се опита да излекува отворените рани в обществената тъкан, каза министъра на иновациите и растежа Томислав Дончев. 

Томислав Дончев - министър на иновациите и растежа
"Имаме значително ускоряване на финансовото изпълнение на НПВУ. Като конкретно за периода 16.01.2025 - 30.04.2025, плащанията са нараснали от 1,5 млрд. 2,2 млрд.

Като успех за правителството Атанас Зафиров отчете осигуряването на Великденски надбавки за пенсионерите, както и финансирането на реновация за 81 дома за стари хора по ПВУ.

Атанас Зафиров - зам. министър-председател
"По предложение на правителството 1 юли 2025г. , всички пенсии отпуснати до края на 2024г., ще бъдат увеличени с 8,6%, въпреки тежкото състояние на държавния бюджет.

А 43 мерки за безопасност по пътищата, са изготвени и одобрени от министерски съвет, увери транспортния министър Гроздан Караджов.

Гроздан Караджов - министър на транспорта
"Започва инвестиция за цифровата широколентова инфраструктура. Беше приет закона за мрежите, с който се ускорява процедурата при реализацията на проекта, оценяват се и подадените проектни предложения. 

Във вторник, на заседание на Съвета за съвместно управление, управляващите обсъдиха законодателната програма за периода април–юни тази година. В нея са включени 55 законопроекта – както изцяло нови, така и предложения за промени в действащи такива. 


Анкета

Какво мислите за въвеждане на еврото?


Резултати