Мерки срещу инцидентите в БДЖ: Въвеждат дрегери за алкохол на машинистите

  14 май

Нулева толерантност към  служителите на железниците, които нарушават правилата за безопасност.

Това обяви транспортния министър Гроздан Караджов във вчерашния следобед. В отговор на зачестилите инциденти в железниците, се въвежда видеоконтрол по гарите и жп спирките. Камери са монтирани вече в 52 гари и 11 спирки, като предстои да бъдат поставени в още 162 гари.

Видеонаблюдение ще има и в самите локомотиви, като там камерите ще заснемат всичко, което става вътре. Три са локомотивите, които вече имат такова заснемане. Обявена е и обществена поръчка за още 20 подобни камери.  И още: Ще бъдат закупени нтерлокери с лицево разпознаване, т.е. това са дрегери за употреба на алкохол в локомотивите и машинистите.

На практика, машините няма да могат да тръгват, ако машинистът е употребил алкохол. Диспечер, който управлява движението на железопътния транспорт, няма да може да отива до работното си място, без да застане на тази рамка и да бъде лицево разпознат. 


Анкета

Какво мислите за въвеждане на еврото?


Резултати