Ситуацията с бюджета коментира в парламента финансовият министър Теменужка Петкова. Тя бе призована по искане на „Възраждане“, за да разясни точните размери на забавените бюджетни плащания скрити от МФ с цел постигане на 3% дефицит за 2024 г. Вчера стана ясно, че изпълнението на държавната план-сметка за януари може да завърши с излишък вместо с дефицит. Темата коментира още лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на ПП Кирил Петков.
По предложение на „Възраждане“ финансовият министър коментира в парламента тежката ситуация с бюджета. Теменужка Петкова подчерта трудната мисия на сегашния кабинет и посочи основния му приоритет по влизане на България в еврозоната.
Теменужка Петкова – министър на финансите
Въпреки че колегите от ПП-ДБ се опитват да нагнетят в общественото пространство някаква теза, че ние, едва ли не не искаме България да влезе в еврозоната… Ще си позволя само да припомня едно нещо. На 9-ти юли 2020-та година, правителството на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов вкара България в чакалнята на еврозоната, колеги. Ако сте забравили това! Не си давате сметка, че вие забъркахте всички тези каши в публичните финанси и сега чакате от тези, които ги оправят в момента, да изпълняват вашите заповеди безпрекословно. Да, ние работим за това, изключително е трудно, но с общите усилия на правителството, с политическите решения, които взимаме, ще предложим бюджет с дефицит до 3% и разходи съобразно Закона за публичните финанси до 40% от БВП.
Асен Василев попита защо още няма финансов отчет за данните от бюджета за януари.
Асен Василев – съпредседател на ПП-ДБ
Вече сме 6-ти февруари, още нямаме бюлетина за месец януари. Какво налага забавянето на публикуването на тези данни, които не са забавяни даже и когато бяхме в ковид криза. Какви са приходите за януари, какви са разходите за януари и какво е бюджетното салдо?
Теменужка Петкова – министър на финансите
Изключително неприятно е това, което се случва в публичното пространство, по отношение на информацията, която излиза във връзка с бюджета на България. Прави впечатление, че, така, отделни политически субекти се опитвате да манипулирате, така, и да жонглирате с тези данни, и всеки ги интерпретира по различен начин. Всеки ги интерпретира по различен начин, г-н Василев! Ще изложим данните тогава, когато сме на 100% сигурни, тогава, когато те са окончателни и няма да водят до заблуждение на българските граждани.
Темата с бюджета коментира в кулоарите на парламента и лидерът на ГЕРБ.
Бойко Борисов – председател на ГЕРБ-СДС
Понеже дойдоха парите от Дания, които ние заедно с Кирил, Христо, Пеевски и аз, и министър Запрянов дадохме старата съветска техника и получихме вчера близо 400 млн. е там цифрата точно не я знам. Когато сложиш парите от Дания, които са влезли този месец, той ще излезе на плюс. Но целия бюджет е дупката знаете 18 млрд. Това е еднократно договорено и сега влезли парите, те няма да влизат всеки месец. Това е еднократно.
Борисов отново обвини за ситуацията в бюджета бившият финансов министър Людмила Петкова, намеквайки, че най-вероятно е отстранена от поста на зам.-министър именно заради несправяне с работата си. А според съпредседателя на ПП Кирил Петков, скандалното по темата е, че януарските цифри за дефицита не са публикувани.
Кирил Петков – съпредседател на ПП-ДБ
Ние вече имаме информация е, че дефицит няма. Не само, че няма дефицит, а 500 млн. излишък за януари. Как говорите за 18 млрд голяма, страшна дупка, а януари сте в излишък с половин млрд? И дори когато се опитват да вкарват тези 350 млн, че ужким те били причината, знаеме, че техния дефицит беше 400 млн. Дори и да са влезли 350 млн., това означава, че пак би трябвало да са на дефицит. А те са в излишък 500 млн. Когато бъркате с 900 млн. още първия месец и когато бюджета е в излишък означава, че нямате контрол върху публичните финанси. Така че, когато кажеш минус 400, плюс 350 е равно на минус 50. А до 500 в излишък има едни 550 млн. – над половин млрд. където просто не знаеш къде си.
Според данните от финансовия министър, държавата не е разплатила разходи за над 4 млрд. лв. от м.г. Тзи средства са прехвърлени за настоящата, а това ще окаже допълнителна тежест при изготвяне на бюджета.