Темата за бойкота на големите хранителни вериги заради цените на хранителните стоки намери отзвук и в кулоарите на парламента. От ГЕРБ обявиха, че не подкрепят таван на търговските надценки в хипермаркетите, тъй като са за пазарна икономика като дясна партия. Кирил Петков от ПП-ДБ заяви, че решението на проблема е в работещите контролни органи, които да премахнат картелите. От „Възраждане“ пък са готови с пакет от мерки, с които да поощряват българските производители.
Според Борисов пазарната икономика определя цените.
Бойко Борисов –председател на ГЕРБ-СДС:
Ние сме за пазарна икономика и пазара определя цените. Така че всеки има право да прави бойкоти каквито иска…Ние сме правили през годините много такива опити. Даже имаше един премиер, който казваше: „За бога, братя, не купувайте!“ ако си спомняте. Затова са важни – да, Димитър Попов. За това са важни регулаторите. Всичко това е тяхна задача. Когато политиката почне да се меси в цените става спекула, стават дефицити. Това до 90-та година беше в основата на българския пазар. Да търсиш човек да си купиш нещо. Дали Хумана, дали банан, дали портокал – това беше до 90-та година. Пазарът е такъв
Темата за бойкота на големите хранителни вериги коментира и съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Кирил Петков – съпредседател на ПП-ДБ:
Истинският проблем не е да се намалят цените през бойкота. Истинският проблем е да направим така, че КЗК да работи и да махне картелите. Защото ние бойкотираме може би едни вериги, но имам двама човека, които продават агнешко в България и само през тях трябва да се мине който иска да търгува с това. И има производители, които са взели целия пазар. Има нелоялни практики във веригите също. Но това се прави през работещ регулатор, който изследва всичките тези стъпки, за да може българския народ да има нормални цени. Иначе замазваме очите на хората с популистки действия, но реално не им решаваме проблемите.
Делян Пеевски – председател на ДПС-НН:
Предложили сме и надявам се да има разум, защото няма нищо по-важно за хората. Виждате к‘во става вътре. Това е срам, трябва да обсъдиме цените, да обсъдим тока, да обсъдим водата, да обсъдиме инфраструктурата на общините, да обсъдим работни места да има за хората. Това трябва да приключи вътре.
От „Възраждане“ пък вече се готови с пакет от мерки срещу спекулата.
Костадин Костадинов – председател на „Възраждане“:
„Възраждане“ ще направи една работна група, която започва работа в началото на следващата седмица, чиято цел ще бъде да предложи пакет от законодателни мерки с които да се поощрява българското производство за България. Натъртвам. Защото имаме такива и в момента действащи, но те са доста палеативни… Нашите мерки ще бъдат насочени към българските производители, които произвеждат храна за българския пазар. Натъртваме.
От партията ще настояват и за намаляване на ДДС за храните.
Костадин Костадинов – председател на „Възраждане“:
Направихме една справка и се оказва, че България е една от трите държави… в ЕС, която не прилага диференцирани ставки за храните. Всички останали държави в ЕС имат, включително и нашата съседка Румъния, включително и Гърция. В повечето от държавите има нулево или по-ниско ДДС за хляба и основните хранителни стоки. Говорим за тези от малката потребителска кошница – месото, млякото, сиренето, яйцата, кашкавала и т.н. Това ние ще предложим, когато започнат да се гледат данъчните закони и ще го предложим включително и в Закона за държавния бюджет, когато бъде внесено. Това са, пак казвам, краткосрочните мерки.
Костадинов добави и че в дългосрочен план трябва да се помисли за възстановяване на хранителния суверенитет на държавата и на българското производство.