След скандала с ББР: Повдигнаха обвинения на Гайтански и Мавродиев

  15 Август 2024, 19:44     

Румен Гайтански - Вълка и бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев са вече с повдигнати обвинения за източването на около 150 милиона лева от държавната банка. Това съобщиха от прокуратурата този следобед. Двамата продължават да са в неизвестност и вече са обявени за издирване. Два дни след началото на обиските в имотите на бизнесмена има и първи задържан по случая. Това е Иван Георгиев, който е представител на една от фирмите, усвоила кредита. 

Днес наблюдаващият прокурор е привлякъл 3 лица като обвиняеми за длъжностно присвояване в особено големи размери. Това са бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, Румен Гайтански и представител на фирмата, усвоила кредита - Иван Георгиев. Toй е и задържан за 24 часа. 

Деян Захариев, зам -градски прокурор на София:
"Последните двама са привлечени като съучастници - помагач и подбудител. За Мавродиев обвинението е за длъжностно присвояване. Предвиденото наказание е от 10 до 20 г. лишаване от свобода, конфискация на част или цялото имущество."

Уточнява се и дали и други лица от Българската банка за развитие имат съпричастност към извършеното престъпление. 

Деян Захариев, зам -градски прокурор на София:
"Не е изключено с напредване на разследването, да се съберат доказателства и за повдигане на други обвинения, а именно пране на пари." 

Разследващите нямат информация Гайтански и Мавродиев да са напуснали страната. Двамата не са били разпитвани до този момент. 

Калин Стоянов, вътрешен министър:
"Нямаме данни къде са Мавродиев и Гайтански. Предполагам, че ще бъдат обявени за издирване, а може би вече са обявени. В един или друг момент те ще се появят тук." 

А хронологията е следната: Делото е образувано в края на октомври 2022 г. по сигнал за отпуснатия кредит от 2019 г. от ББР. Водено е престъпление по служба. Първоначално разследването е било в ГДБОП, след това е поето от следовател от Следствен отдел към СГП. На 5 май 2023 г. наказателното производство е прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е преценил, че няма извършено престъпление по служба. При последващ контрол от ВКП е потвърдено, че няма такова престъпление, но са установени пропуски в разследването, не са били изследвани част от връзкате между дружествата, свързани по някакъв начин с този кредит, от там не е изследвана и възможността за друго престъпление. От прокуратурата отрекоха да е имало политически натиск към разследването. 

Десислава Петрова, зам. -градски прокурор на София:
"Прокуратурата не се съобразява с полтическия тайник, натиска върху съдебната власт, включително чрез внушения, да съобразява поведението с политическите пристрастия е намеса в нашата работа." 

И към момента все още няма яснота дали и кога Гайтански и Мавродиев са напуснали страната. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите