Темата за вноса на зърно от Украйна влезе и парламента. Дебатът се случи преди същинската работа на депутатите. От БСП обвиниха управляващите в задкулисие.
Корнелия Нинова, председател на БСП
"Уважаеми колеги, този въпрос има геополитическо значение, но има и национално. Има и социален елемент, как ще се отрази това на цените на хляба и хлебните продукти. От днес гърми сериозен скандал, който отдавна не сме виждали в българската политика. Министърът на земеделието на това правителство заяви, че никой не го е питал, никой не го е съгласувал, дори не го е информирал за това, което ще решава днес народното събрание. Министърът на земеделието на правителството подкрепи протестите срещу правителството. Освен това той помоли през една от телевизиите НС да изслуша аргументите".
Съпредседателят на ПП Кирил Петков определи изнесената информация като манипулативна
Кирил Петков, съпредседател на ПП
"Идеята, че това ще унищожи българското земеделие не е вярна. Второ нещо, много по - важно за нас е сега в момента цените на храните и инфлацията за всички 7 милиона българи. Така, че по тази тема, слагаме на кантар интереса на българите или на една специална група от бранша, които са достатъчно подпомогнати".
Така или иначе предложението не стигна до гласуване в пленарна зала, а депутатите в крайна сметка извикаха Министъра на земеделието на изслушване. На днешното пленарно заседание парламентът отхвърли и промените в Закона за прякото участие на държавната власт и местното самоуправление, чийто вносител е "Възраждане". От формацията предлагаха всяка парламентарна група, независимо от големината ѝ, да може да внася предложения за провеждане на референдум, намаляване на необходимите подписи за иницииране на допитване - от 200 хил. на 50 хил., премахване на ограниченията за темите и на долния праг за признаване на един референдум за валиден.