Стартираха информационни срещи за възможностите за саниране на многофамилни жилищни сгради. Такава се проведе и във Враца, на която присъстваха десетки домоуправители и граждани. Това е първият прием на документи за саниране от няколко години насам, след края на националната програма, където останаха над 3 хил. чакащи проекта. Условията за кандидатстване представи експерт от Русе.
Никола Кибритев - експерт по енергийна ефективност:
Тази програма е с много кратък хоризонт на кандидатстване, само до 31 май общината ще може да подава блокове, което означава, че срокът за гражданите ще бъде малко по-кратък, за да може общината да обработи документите. И другото важно нещо е, че това е последната програма по която на 100% ще бъдат покривани разходите за проекта от държавата от самата програма.
А всяка следваща програма за енергийна ефективност за гражданите ще бъде със собствено участие.
Никола Кибритев - експерт по енергийна ефективност:
Настоящата програма прилича на Националната програма за енергийна ефективност, която всички познават. Дейностите са почти същите, основно дейностите за енергийна ефективност, като целта е сградата да влезе в клас на енергийна ефективност "В", което е един клас по-добър от клас "С", който беше по предходната програма, което означава че сегашната програма предоставя малко по-добри условия по отношение на енергийната ефективност. Дейностите са почти същите: топлоизолация на външните стени, на покрива, подмяна на дограмата, дейности по осветление в общите части, входните врати, покрива освен топлоизолиране и ремонт и като цяло е това.
Дейностите по тази процедура ще се осъществяват в цялата страна, като за всяка община е определена лимит. В Северозапада най-голям лимит е определен за Видин до 50 млн. лв. А лимитът за Враца и Монтана е до 30 млн. лв.
Никола Кибритев - експерт по енергийна ефективност:
Специално по настоящата програма за многофамилни жилищни сгради трябва да бъдат с три етажа и 6 апартамента, като за максималната големина няма ограничения, като само сгради проектирани преди април 1999 г., така че стари сгради.
Класирането по тази програма се осъществява, чрез схема за точкуване. Колкото по-голяма е сградата, толкова по-голям брой точки ще получи. По информация на МРРБ едва 7% от жилищните сгради, построени след 2010 г. са в съответствие със съвременните изисквания за енергийна ефективност.