Пет отбора от училища в Област Враца взеха участие в ежегодното състезание по „Защита от бедствия, пожари и извънредни ситуации”. Ученици от 6 и 7 клас на Основните у-ща „Никола Вапцаров“ – Селановци и „Васил Левски“ – Враца и средните „Христо Ботев“, „Васил Кънчов“ и „Никола Войводов“ от Враца се надпреварваха в двата етапа.
инсп. Цветан Бойков - РДПБЗН - Враца
"Децата ще се състезават в няколко дисциплини, като първо ще започнем с един тест, който ще проведат, след това излизат навън, където сме разпределили дисциплините и постовете. Постовете са свързани с реакции при защита при бедствия различни видове като земетресения и наводнения, при промишлени аварии и оказване на помощ на пострадали, първа помощ на пострадали. Основната цел е да се проверят придобитите знания на учениците по време на тяхното обучение в у-щата. Като ние им провеждаме различни обучения от Пожарната, ходим по училищата, на различни теми изнасяме лекции и децата са добре подготвени превантивно. Сега искаме да видим как могат да го приложат на практика."
Състезанието е съвместна инициатива на Гл. дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", образователното министерство и Националния дворец на децата. Първият етап от областното състезание - тест за знания - бе сравнително лесна задача за участниците.
Кристина Христова - ученичка в СУ "Хр. Ботев"
"Въпросите бяха различни - при защита от бедствия и аварии до първа помощ, химическо заразяване и т.н."
Вторият етап бе практически. В него състезателите показаха своите умения и знания за действия при различни извънредни ситуации. Една от тях е радиационната авария.
Васил Иванов - ученик от СУ "Хр. Ботев"
На тази станция трябва да херметизираме врати и прозорци, преди това трябва да си подготвиме маски. Интересно, научавам какво да правя като има някаква авария или замърсяване на въздуха и ми помага.
инсп. Павел Янчик – РД ПБЗН - Враца
Това, което трябва да направят учениците, когато се подаде командата, е да изберат правилния разтвор, да напоят маските, които после поставят. След което трябва да херметизират вратата и прозореца, така че вътре в затвореното помещение да не проникват опасните вещества.
Седмокласникът Мартин споделя, че е тренирал усилено за подготовката.
Мартин Брешковски - ученик в ОУ "Васил Левски"
За тези тестови неща се подготвяхме като тренирахме. В у-щето тренирахме за противогазите, за лепенето за врата, събарянето на шишета и за хврълянето за пояса...
Той обясни и практическите действия, които се извършват на новата станция за защита при природни бедствия и по-конкретно помощ при наводнения.
Мартин Брешковски - ученик в ОУ "Васил Левски"
Слагаме жилетките правилно и трябва да уцелим манекена. Който трябва да е човек, ако е във вода. Да го уцелим правилно.инсп. Борислав Милованов - РД ПБЗН - Враца
Самата станция тук на която се намираме представлява давещ се човек. И същността й е, че децата трябва да си поставят жилетките и да подадат на давещия се човек пояс. Ако успеят да го закачат на него, получават максимум точки. ако само го докоснат и пояса падне до него - съответно човека би могъл да се хване за него - пак получават точки. Ако въобще не го докоснат с пояса, тогава не получават никакви точки. Ако имаме наводнение с давещ се човек да може децата да знаят как биха могли да бъдат полезни за него, съответно и за себе си, като поставят жилетките, преди да почнат да оказват помощ на нуждаещия се.
Победител в надпреварата стана отборът на Средно училище "Васил Кънчов" Враца с резултат от 321 точки, който ще се яви и на националния кръг на ученическото състезание във Велико Търново.