Новите 240 в Народното събрание положиха клетва. Първият парламентарен звънец удари най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв народ". Не закъсняха и политическите заявки от трибуната. Калин Иванов обобщава.
Силви Кирилов, в.и.ф. председател на НС:
"Искам да подчертая пред вас отговорността на този парламент пред българския народ. Хората няма да простят на никого в тази зала разминаването с техните очаквания."
По традиция в първото заседание на парламента, лидерите на парламентарните групи дадоха своите заявки. Началото бе дадено на ГЕРБ - СДС.
Тома Биков, председател на ПГ на ГЕРБ - СДС:
""ГЕРБ - СДС спечели убедително изборите и е незаобиколим фактор в българската политика. Всички трябва да анализират добросъвестно изборните резултати, за да се разбере посланието на българския народ. Резултатите от последните избори показаха ясно, че без ГЕРБ - СДС няма как да се състави редовно правителство."
От ПП-ДБ бяха категорични, че цитирам "демокрацията в България е заплашена".
Николай Денков, народен представител от ПП-ДБ:
"Приоритетие на ПП-ДБ в този парламент ще са: санитарен кордон около Пеевски; програмам за работа на НС, с които да се спрат избора на нови главен прокурор и председател на ВАС; прозрачен избор на членовете на регулаторните органи; борба с корупцията; създаване на временна парламентарна комисия, които да провери как се проведоха последните предсрочни избори и разговори за промени в Изборния кодекс; продължаване на работата за пълноправно членство на България в Шенген и Еврозоната. Ние ще подкрепим правителство, което ще работи за изпълнението на тези приоритети".
Един милион българи продадоха гласа си, а близо четири милиона въобще не си направиха труда да гласуват", заяви от своя страна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Костадин Костадинов, председател на "Възраждане":
"Има четири сценария за развитието на политическата ситуация в България. Първият - възможно е да се образува кабинет на ГЕРБ-ДПС, и някои други формации, като ПП-ДБ например. Вторият сценарий е правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, както и други евро-американски групировки в България, но без ДПС. Третият сценарий е правителство без ГЕРБ и ДПС, което напълно възможно да се случи математически, тъй като всички партии, без тези две формации, имат мнозинство в парламента. Четвъртият сценарий е да отидем на нови избори напролет. Ако бъде съставен кабинет без „Възраждане“, той ще бъде нестабилен и съставен на базата на „престъпен ортаклък."
От "ДПС-Ново начало" не се изказаха от трибуната, тъй като излязоха при протестиращите си симпатизанти пред сградата на парламента. Думата взеха от "БСП-Обединена левица", които казаха, че са за нови избори, но не сега.
Атанас Зафиров, председател на ПГ на "БСП - Обединена левица":
"Нека да има следващи избори, но не сега. Нека да ги направим, поне когато изчистим изборното законодателство и върнем справедливостта в разпределението на властите да не бъдем повече свидетели на манипулациите от последните избори, на срамната търговия с гласове".
Джевдет Чакъров от името на "Алианс за права и свободи" също се обяви за "санитарен кордон" около Пеевски и пълно касиране на изборите. От ИТН заявиха, че ще направят всички възможно да инициират промени в изборния кодекс, които да изчистят "мъртвите души" от избирателните списъци. Председателят на най-малката партия МЕЧ - Радостин Василев, пък каза, че формацията би участвала в управлението само ако е в коалиция с партии, които работят срещу ГЕРБ и формациите на Пеевски и Доган.