Десетки чипровчани и стотици гости от България и Румъния се събраха за ритуала, отслужен в останките на древната католическа катедралата. Официални гости на тържеството бяха посланикът на Италия в България Джузепина Дзара и посланикът на България във Ватикана Богдан Паташев. Освен религиозни служби в параклиса ще бъдат съхранени костите на чипровски просветители и францискански монаси.
монсеноьор Страхил Каваленов, епископ на Никополския диоцез,
Този храм е свързан с вековната история на присъствието на католиците в нашите земи, този храм който е съвсем близо до останките на древната катедрала „ Блажена Дева Мария на ангелите“, където предците на нашите католици са изповядвали своята вяра.
Легенда разказва, че през 14-и век францискански монаси донасят от Босна в Чипровци чудотворна икона на божията майка Дева Мария. Те построяват параклис в покрайнините на града, но три пъти иконата изчезва от това място и я намират на историческия хълм в центъра на Чипровци. Това е възприето като знак, че там трябва да бъде изградена католическа катедрала и това става пак през 14-и век. 200 години по - късно по време на Чипровското въстание е разрушена. При археологически разкопки в олтара на катедралата са намерени два гроба с надписи – на Петър Богдан и на Илия Маринов, както и кости на францискански монаси
Анита Комитска, директор на Историческия музей, Чипровци
Голям празник за Чипровци и за България, бих казала , защото костите на тези велики Чипровчани, които през 17 век са живата връзка на България с християнска свободна Европа са намерили покой.
Теодосия
Православна съм, но е добре за всички, разбира се, че е добре.
Първата копка за параклиса бе направена през 2018 г. Решението за изграждането му взе общинския съвет по предложение на свещеник Иван Топалски.
Пламен Петков , кмет на Чипровци
След петгодишен труд, това стана в последните години качихме доста туристите в Чипрровци, така че надявам се и това да помогне.
Католиците в Северна българия са около 20 000, в 20 енории от Видин до Варна.