Кои са "Строителите на Паметника на свободата"?

  12 Април 2023, 17:51     

Фотодокументална изложба наречена „Строителите на Паметника на свободата“ е подредена в Държавния архив в Монтана.  Тя е подготвена от екипа на националния  парк - музей „Шипка – Бузлуджа“.  Ескпозицията пpeдcтaвя нe caмo иcтopиятa нa изграждането нa мoнyмeнтa, нo и личнocтитe – инжeнepи и cтpoитeли, yчacтвaли в строителството, тяxнaтa пpeдпpиeмчивocт и вoля пpи пpeoдoлявaнeтo нa възниĸнaлитe тpyднocти.

Ангелина Емилова, началник на Държавен Архив - Монтана

„Когато говорим за този емблематичен за страната ни паметник, не можем да не споменем творбата на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“….+ Преди 140 години под перото на патриарха на българската литературата  се ражда одата … + от една страна като остра реакция срещу онези , които поставят под съмнение приноса на българите за тяхното освобождение, а друга – възпяване на подвига и саможертвата на защитниците на шипченския проход".

Решението за изграждането му е на Учредителното народно събрание по предложение поетът Петко Славейков. 

Чавдар Ангелов, директор на парк-музей „Шипка – Бузлуджа“.

„И тъй като истинският връх Шипка, който се намира северозападно от паметника на Свободата е със 100-ина метра по-нисък , а пък върхът Свети Никола, на който в крайна сметка е издигнат Паметника на свободата  е на самото старопланинско  било, народният поет Петко Славейков предлага  да е именно на този връх, за да се вижда от двете страни на Балкана. А към момента, април 1879 година вече е факт Берлинския договор , разделението между Княжество България и Източна Румелия и трябва да напомня на българите от двете страни на Балкана за една голяма задача  -  националното ни обединение". 

Паметникът на свободата е открит тържествено на 26 август 1934 година. Очаква се в началото на лятото  той да бъде затворен за две години.


 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите