Детска градина във Враца отбеляза българския празник Лазаровден

  07 Април 2023, 17:57     

''Лазаровден -предаван  на поколенията  от майка на дъщеря и от баба на внучка. Обичаят е едно богатство на земята ни..''
''-Я, откога пропяха петлите, а ти цвете, още спиш. Ставай! Ей, сегичка ще дойдат твоите дружки лазарките-пременени и нагиздени.

-Какво има, защо ме будиш толкова рано?

-Как защо ? Та днес е Лазаровден!

-Къде ми пролетния венец? Как ще лазарувам без него? 

-Твоите дружки рано набраха цветя и от тях направиха венец.''

Така, с положителни емоции и добро настроение започнаха празничната програма от детска градина "Радост". Идеята на педагозите тук е по забавен за децата начин да научат за българските традиции на Лазаровден. 

Ваня Байчева-директор на ДГ ''Радост''

''Нашите деца от детска градина ''Радост'' с удоволствие винаги пресъздават българските обичаи и традиции. Тъй като разбрахме, колко много песни са научили лазарски, колко много стихчета знаят, решихме да направим един голям празник в навечерието на Лазаровден. По този начин децата се учат да съхраняват българското и показват на родителите си, че това е важно за тях".


А самия Лазаровден е свързан със събуждането на природата и пролетта. 

Силвия Гарванска, уредник на етнографски комплекс "Софроний Врачански" - РИМ - Враца  

''И всъщност това е един момински празник в който основната и главна роля играят именно момичетата. И то момичетата в миналото, говорим на пред женитбена възраст. Вярвало се е, че момиче което не е лазарувало и момче, което не е коледувало, не може да се омъжи или ожени, съответно. Затова е било много важно  всички да минат през този етап на Лазаруване и обикновенно възрастта е била 15-16 години.  В последствие , вече виждаме, че това се променя и лазарките всъщност са малки момиченца. И знам,че почти няма дете, което всъщност да не е минало и да не е било лазарка, още в детската градина".

А някои децата от детска градина "Радост" Лазаруваха за първи път.

Силвия Гарванска-уредник на Етнографски комплекс

''Накрая се прави обикновено едно гадание. Домакинката ще излезе с едно сито, в което е сложила бели яйца. С тях ще дари всяка една от лазарките. И това сито ще го търкули накрая. Гадаенето е следното- гледа се на коя страна ще падне ситото. Ако падне с отвора нагоре, значи годината ще е плодотворна, беркетна, здрава и всичко това ,което лазарките са пожелали ще се случва, ако пък падне наобратно -годината за съжаление ще е бедна".

Лазаровден винаги се отбелязва в седмицата преди Великден.   В християнството тези празници се приемат за символ на божията милост и любов над всички хора. 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите