На 30-ти септември се навършват 100 години от опустошителния пожар във Враца. През 1923 огнената стихия отнема живота на над 3 хиляди души. Калин Иванов разказва...
Видео...
Според данните всичко се случва по обяд през далечната 1923 -та година. По обяд се чува и първият взрив на боеприпаси.
Мая Антова, уредник на РИМ - Враца
"Като започва един взрив, започват да се взривяват и останалите боеприпаси. На практика пожара е продължил 3 дни. Става дума за наистина мащабна трагедия, която Враца преживява".
Огненият ад отнема живота на над 3 хиляди души, сред тях на видния по онова време Врачанин Мито Орозов.
Мая Антова, уредник на РИМ - Враца
"Мито Орозов остава под развалините на собствената си фабрика и не успява да спаси нито нея нито себе си".
Години наред след пожара Враца продължава да се възстановява от бедствието. Заради сложната политическа ситуация по онова време, информацията за това, кой е драснал клечката и причинил смъртта на хиляди хора е противоречива. Една от тезите е, че самото правителство по онова време е отговорно.
Мая Антова, уредник на РИМ - Враца
"След подписването на ньойския мирен договор е трябвало да бъдат скрити боеприпасите. Правителствата решават това да ги скрият във Враца. Тук е бил щаба на шеста бдински дивизия".
Така боеприпасите биват разпределени в над 25 склада в целия град и дори в частни домове. В архивите на РИМ във Враца съществуват основно свидетелски разкази.
Мая Антова, уредник на РИМ - Враца
"Тук трябва да отдадем дължимото на покойната вече Весела Пеева, която направи необходимото тези документи, които са останали да видят бял свят и до ден днешен ние разполагаме основно с такива спомени, като трябва да Ви кажа, че разказите, които имаме са основно на деца. Единственият, който за мен е достоверен е на Първан Първанов, това е човек на зряла възраст, адвокат и дава ясна представа какво се е случило на 30-ти и какво след това".
100 години по - късно Враца още си спомня за загиналите в опустошителния 3 дневен пожар. Тази сутрин във Възнесенската църква бе отслужена панихида в памет на жертвите, а от този следобед в Етнографско-възрожденския комплекс "Св. Софроний Врачански" беше представен живота и делото на Мито Орозов. Изложба за пожара във Враца вече може да се наблюдава в Регионалния исторически музей.